ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W CHOROBACH NADNERCZY

Do naszego zespołu nadnerczowego należą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem  w leczeniu chorób nadnerczy zarówno u dorosłych jak i u dzieci i młodzieży. Umiejętności nabyte w trakcie pracy na akademickich etatach w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie oraz w Klinice Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, które są wiodącymi ośrodkami w tym zakresie w Polsce, są gwarantem fachowej opieki lekarskiej.
Nasz zespół  opiekuje się pacjentami z takimi schorzeniami jak: niedoczynność kory nadnerczy, zespół Cushinga, zespół Conna, guz chromochłonny oraz rak nadnercza.

Prof. CMKP Dr hab. n. med. Alina Kuryłowicz

Prof. CMKP Dr hab. n. med. Alina Kuryłowicz

Specjalista: Choroby wewnętrzne Diabetologia Endokrynologia

Prof. CMKP Dr hab. n. med. Agnieszka Baranowska-Bik

Prof. CMKP Dr hab. n. med. Agnieszka Baranowska-Bik

Specjalista: Choroby wewnętrzne Endokrynologia

Dr Katarzyna Bornikowska

Dr Katarzyna Bornikowska

Specjalista: Choroby wewnętrzne Endokrynologia


ZA CO ODPOWIADAJĄ NADNERCZA?

Nadnercza to parzyste gruczoły zlokalizowane na górnych biegunach nerek, zbudowane z warstwy zewnętrznej – kory, odpowiedzialnej za syntezę kortykosteroidów (kortyzol), mineralokortykoidów (aldosteron) i androgenów (DHEA) oraz warstwy wewnętrznej – rdzenia, produkującego katecholaminy. Czynność kory nadnerczy kontrolowana jest przez podwzgórze i przysadkę wydzielającą ACTH. Hormony nadnerczy to głównie hormony stresu odpowiedzialne za utrzymanie ciśnienia tętniczego krwi i gospodarkę wodno-elektrolitową ustroju. Najczęstsze choroby nadnerczy związane są z groźnym dla życia niedoborem hormonów produkowanych przez te gruczoły lub z ich nadmiarem prowadzącym z kolei do licznych powikłań ogólnoustrojowych w postaci nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy otyłości.

NIEDOCZYNNOŚĆ KORY NADNERCZY

Niedoczynność kory nadnerczy jest to zespół objawów klinicznych wywołany groźnym dla życia niedoborem hormonów nadnerczowych (głownie kortyzolu). Związane jest to z uszkodzeniem nadnerczy spowodowanym przez proces autoimmunologiczny, gruźlicę, nowotwory, zaburzenia wrodzone lub może rozwinąć się w wyniku stosowania niektórych leków.

Choroba objawia się uczuciem osłabienia, złą tolerancją wysiłku fizycznego, spadkiem masy ciała, nudnościami, apetytem na słone potrawy, bólami kostno-stawowymi, luźnymi stolcami. Do pogorszenia stanu pacjenta najczęściej dochodzi w sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na kortyzol (stres, zakażenia, urazy).

Hormony produkowane przez nadnercza są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu a ich całkowity niedobór może zakończyć się zgonem. Leczenie choroby polega na substytucji kortykosteroidów. Opieka endokrynologa i regularne przyjmowanie leków jest gwarantem prawidłowego funkcjonowania pacjentów.

ZESPÓŁ CUSHINGA

Zespół Cushinga jest to zespół objawów wynikający z nadmiaru produkowanego przez nadnercza kortyzolu. Powodem choroby mogą być guzy zlokalizowane w nadnerczach produkujące w nadmiarze ten hormon lub guz zlokalizowany w przysadce wydzielający w nadmiarze ACTH, stymulujące nadnercza do zwiększonej syntezy kortyzolu. Przy długotrwałym stosowaniu kortykosteroidów dochodzi do rozwoju egzogennej postaci choroby.

Choroba objawia się otłuszczeniem twarzy, karku i brzucha (otyłość typu centralnego), osłabieniem siły mięśniowej, podatnością skóry na urazy z łatwym jej siniaczeniem, powstaniem charakterystycznych czerwonych rozstępów, osteoporozą, cukrzycą i depresją.

Leczenie zespołu Cushinga zależne jest od przyczyny choroby. Nie można również zapominać o leczeniu chorób współistniejących takich jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej, osteoporozy, zaburzeń psychicznych.

ZESPÓŁ CONNA i GUZ CHROMOCHŁONNY

Zespół Conna jest to choroba charakteryzująca się nadmiernym wydzielaniem aldosteronu. Schorzenie to objawia się nadciśnieniem tętniczym, osłabieniem, wielomoczem, wzmożonym pragnieniem, skurczami mięśni i niskim stężeniem potasu. Leczenie polega na farmakologicznej lub chirurgicznej normalizacji stężeń aldosteronu w organizmie oraz na uregulowaniu nadciśnienia tętniczego.

Guz chromochłonny to nowotwór najczęściej zlokalizowany w nadnerczach produkujący i uwalniający w nadmiarze katecholaminy. Choroba objawia się napadowymi zwyżkami ciśnienia tętniczego krwi, kołataniem serca, bólami głowy, nadmiernym poceniem się. Choroba wymaga sprawnej i szczegółowej diagnostyki oraz chirurgicznego usunięcia źródła nadmiaru katecholamin.

22 688 72 82 Umów się na wizytę Jak dojechać?