ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W CHOROBACH TARCZYCY

Do naszego zespołu zajmującego się chorobami tarczycy należą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu tych zaburzeń zarówno u dorosłych jak i u dzieci i młodzieży. Praktyka i umiejętności nabyte w trakcie pracy na akademickich etatach w Klinice Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim oraz Klinice Endokrynologii i Diabetologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie – wiodących ośrodków w tym zakresie w kraju – są gwarantem opieki na najwyższym poziomie.

Prof. CMKP Dr hab. n. med. Alina Kuryłowicz

Prof. CMKP Dr hab. n. med. Alina Kuryłowicz

Specjalista: Choroby wewnętrzne Diabetologia Endokrynologia

Prof. CMKP Dr hab. n. med. Agnieszka Baranowska-Bik

Prof. CMKP Dr hab. n. med. Agnieszka Baranowska-Bik

Specjalista: Choroby wewnętrzne Endokrynologia

Dr Katarzyna Bornikowska

Dr Katarzyna Bornikowska

Specjalista: Choroby wewnętrzne Endokrynologia


TARCZYCA - ZA CO ODPOWIADA?

Tarczyca jest to pojedynczy gruczoł endokrynny zlokalizowany w przednio-dolnej części szyi. Składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią. Niekiedy po środku gruczołu występuje płat piramidowy.

Hormony produkowane przez tarczycę są potrzebne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu, są wręcz niezbędne do życia. Ich głównym zadaniem jest regulacja metabolizmu. Odpowiadają również za proces przemiany materii, uczestniczą w rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Zaburzenia wydzielania tych hormonów wpływają bezpośrednio na większość procesów w naszym organizmie.

JAKIE SĄ NAJCZĘŚCIEJ WYSTĘPUJĄCE CHOROBY TARCZYCY?

Do endokrynologa zgłaszają się pacjenci z różnymi schorzeniami tarczycy, pośród których dominują ujawnione guzki oraz niedoczynność tego gruczołu. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na niedoczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym która nosi nazwę choroby Hashimoto. Duży odsetek pacjentów z niedoczynnością tarczycy stanowią chorzy po przebytej operacji wycięcia tego gruczołu lub po terapii radiojodem. Rzadziej spotykamy nadczynność tarczycy spowodowaną obecnością zmian guzkowych lub procesu autoimmunologicznego – chorobę Gravesa-Basedowa.

 

POWIĘKSZENIE / GUZKI TARCZYCY

Powiększenie tarczycy jak i występowanie w niej zmian guzkowych nazywamy wolem. Częstość występowania guzków , najczęściej łagodnych gruczolaków tarczycy zależy od płci i wieku. Dotyczy to głównie kobiet i im starszych, tym częściej. Przyjmuje się, że około połowy kobiet w wieku 50-ciu lat ma guzki w tarczycy. Wiadomo również, że około 5% z tych zmian to rak. Część guzków może wydzielać w nadmiarze hormony tarczycy prowadząc do nadczynności tego gruczołu. Dlatego też pojawienie się w niej zmian wymaga oceny specjalisty.

CHOROBA HASHIMOTO

Choroba Hashimoto jest to choroba przewlekła, zazwyczaj o powolnym przebiegu. W trakcie jej trwania dochodzi do stopniowego niszczenia gruczołu przez proces autoimmunologiczny. W następstwie tych zmian dochodzi do zmniejszenia wydzielania hormonów tarczycowych: T3 i T4.

W badaniach laboratoryjnych stwierdza się zazwyczaj podwyższony poziom TSH przy obniżonym poziomie hormonów T3 i T4. Dodatkowym wyznacznikiem tej choroby  jest obecność przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) oraz stwierdzenie zwiększonego stężenia przeciwciał antytyreoglobulinowych. Do oceny struktury tarczycy przydatne jest badanie USG, które ujawnia cechy toczącego się w niej procesu zapalnego.  Pomocne w ocenie gruczołu jest również badanie cytologiczne materiału uzyskanego z biopsji cienkoigłowej celowanej pod kontrolą USG (BACC). W leczeniu choroby Hashimoto najczęściej stosuje się suplementację hormonów tarczycy.

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Dużo bardziej niebezpiecznym stanem dla zdrowia a nawet życia pacjentów jest nadczynność tarczycy czyli nadmiar hormonów tarczycowych. Do najczęstszych przyczyn tej sytuacji należą choroba Gravesa-Basedowa oraz wole guzowate nadczynne.

Choroba Gravesa-Basedowa jest to schorzenie rozwijające się na podłożu autoimmunologicznym wywołanym przez autoprzeciwciała skierowane przeciwko receptorom dla TSH, które stymulują tarczycę do nadmiernej produkcji hormonów. W trakcie tej choroby dochodzi do rozwoju wola czyli powiększenia tarczycy oraz oftalmopatii z wytrzeszczem gałek ocznych. Zwiększoną produkcję hormonów tarczycowych mogą również wykazywać guzki, rozwijające się w tym gruczole. Leczenie zależne jest od przebiegu choroby i nasilenia jej objawów. W farmakoterapii stosuje się leki hamujące powstawanie hormonów tarczycowych takie jak tiamazol lub propylotiouracyl. Innymi metodami leczenia choroby jest  leczenie operacyjne lub zastosowanie jodu promieniotwórczego.

KIEDY WARTO ZASIĘGNĄĆ RADYY SPECJALISTY OD TARCZYCY?

Choroby tarczycy mają dość specyficzne objawy. Jeśli zauważysz u siebie jedne z poniższych, warto zwrócić się do specjalisty endokrynologa.

Pojawienie się widocznych lub wyczuwalnych palpacyjnie guzków w przedniej części szyi

Pojawienie się powiększonych węzłów chłonnych w obrębie szyi

Pojawienie się chrypki, zmiany głosu oraz trudności w przełykaniu

Pojawienie się cech sugerujących nadczynność tarczycy takich jak:

 • chudnięcie
 • nadpobudliwość psychoruchowa, nadmierne pobudzenie
 • gonitwa myśli, uczucie ciągłego zdenerwowania lub łatwe denerwowanie się
 • uczucie gorąca, ciepła i wilgotna skóra
 • przewlekłe biegunki
 • tachykardia (zwiększona częstość rytmu serca), uczucie bicia serca
 • nieregularne miesiączkowanie

Pojawienie się cech sugerujących niedoczynność tarczycy takich jak:

 • przyrost masy ciała
 • uczucie przewlekłego zmęczenia, osłabienie,
 • nadmierna senność,
 • zaburzenia pamięci, trudności w koncentracji,
 • stany depresyjne, zaburzenia nastroju
 • łatwe marznięcie, uczucie chłodu
 • przewlekłe zaparcia
 • sucha, zimna, blada, nadmiernie rogowaciejąca skóra
 • suche, zniszczone włosy, wypadanie włosów
 • bradykardia(zmniejszona częstość rytmu serca)
 • nieregularne miesiączkowanie
22 688 72 82 Umów się na wizytę Jak dojechać?