ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ GUZACH NEUROENDOKRYNNYCH

Do naszego zespołu należą specjaliści z wieloletnim, unikalnym w skali kraju doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu guzów neuroendokrynnych. Umiejętności nabyte w trakcie pracy na akademickich etatach w Klinice Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, będącego jednym z wiodących ośrodków w tym zakresie, są gwarantem fachowej opieki lekarskiej.


GUZY NEUROENDOKRYNNE - PODSTAWOWE INFORMACJE

Nowotwory neuroendokrynne są to zmiany wywodzące się z gruczołów endokrynnych i z komórek rozproszonego układu wewnętrznego wydzielania. Zdecydowana większość z nich rozwija się w układzie pokarmowym: najczęściej w trzustce lub jelitach. Mogą być to guzy hormonalnie czynne (wydzielające różne hormony) lub nieczynne hormonalnie.

GUZY NEUROENDOKRYNNE - RODZAJE, OBJAWY

Do nowotworów neuroendokrynnych zalicza się:

  • Guz insulinowy (insulinoma) wywodzący się z komórek beta trzustki. Wytwarza on w nadmiarze insulinę prowadząc do stanów hipoglikemii, będącej w skrajnych przypadkach bezpośrednim zagrożeniem życia.
  • Guz gastrynowy (gastrinoma) pochodzący z komórek wydzielających gastrynę zlokalizowanych w dwunastnicy lub w trzustce. W efekcie produkowana jest nadmierna ilość soku żołądkowego, co prowadzi do owrzodzeń żołądka, dwunastnicy a w niektórych przypadkach jelita cienkiego.
  • Guz wydzielający VIP (VIPoma). W przebiegu tej choroby na skutek nadmiernego wydzielania hormonów dochodzi do obfitych, wodnistych biegunek
  • Guz somatostatynowy (somatostatinoma) objawiający się zahamowaniem aktywności wewnątrzwydzielniczej i zewnątrzwydzielniczej przewodu pokarmowego.
  • Rakowiak to guz zlokalizowany najczęściej w jelicie cienkim wytwarza w nadmiernych ilościach serotoninę, w przypadku pojawienia się przerzutów prowadzi do rozwoju groźnych dla życia objawów zwanym „zespołem rakowiaka”. U pacjentów obserwuje się napadowe zaczerwienienie twarzy (tzw. blush), któremu towarzyszą: zwiększona częstość serca, zawroty głowy i biegunka, czasami występujące zwężenie oskrzeli powoduje trudności w oddychaniu.

Nowotwory neuroendokrynne są chorobami występującymi rzadko w społeczeństwie. Wymagają jednak specjalistycznej diagnostyki i dużego doświadczenia w ich rozpoznawaniu ze względu na niespecyficzne objawy i trudnościami w samej lokalizacji guza oraz dobrze odpowiedniego leczenia.

22 688 72 82 Umów się na wizytę Jak dojechać?