ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W ZAKRESIE MENOPAUZY I ANDROPAUZY

Do naszego zespołu zajmującego się rozrodczością należą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem  w zakresie menopauzy i andropauzy. Umiejętności nabyte w trakcie pracy na akademickich etatach w Klinice Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie oraz w Katedrze Ginekologii i Położnictwa, Katedrze Endokrynologii i Chorób Metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, są gwarantem fachowej opieki lekarskiej.

Dr Katarzyna Bornikowska

Dr Katarzyna Bornikowska

Specjalista: Choroby wewnętrzne Endokrynologia

Dr n. med. Maria Stelmachowska-Banaś

Dr n. med. Maria Stelmachowska-Banaś

Specjalista: Choroby wewnętrzne Endokrynologia


MENOPAUZA - OBJAWY

Menopauza jest to ostateczne ustanie miesiączkowania związane z utratą aktywności hormonalnej jajników. Średni wiek wystąpienia menopauzy w Polsce to 50-52 lata. Dla części kobiet ten okres życia bywa uciążliwy. W wyniku spadku wydzielania estrogenów pojawiają się często uciążliwe obawy uderzeń gorąca, nadmiernej potliwości i kołatanie serca, zwiększonej drażliwości i poczucia przewlekłego zmęczenia, spada libido, pogarsza się pamięć, sen i nastrój. U pacjentek obserwuje się wzrost masy ciała oraz zwiększony odsetek zachorowań na depresję. Po menopauzie następuje znaczy wzrost ryzyka rozwoju osteoporozy, pojawiają się niekorzystne zmiany w profilu lipidowym oraz śródbłonku naczyń krwionośnych co prowadzi do miażdżycy a w konsekwencji zawałów serca i udarów mózgu.

MENOPAUZA - POSTĘPOWANIE

W leczeniu menopauzy stosuje się rozmaite leki, odpowiednie do występujących u danej pacjentki objawów. Podstawę podjęcia decyzji o terapii i jej rodzaju jest indywidualizacja uwzględniająca stan zdrowia kobiety i jej priorytety, przypisane jej czynniki ryzyka i potencjalne zagrożenia. Po dokładnym zbadaniu pacjentki i zaleceniu odpowiedniego leczenia, endokrynolog/ginekolog może pomóc w zniwelowaniu objawów przekwitania poprawiając jakość życia w tym trudnym okresie dla każdej kobiety.

„ANDROPAUZA” – OBNIŻENIE TESTOSTERONU ZWIĄZANE Z WIEKIEM

Z powodu wydłużenia średniej długości życia, mężczyźni coraz częściej zgłaszają się do endokrynologa/androloga z powodu związanego z wiekiem obniżenia testosteronu –  „andropauzy”, zwanej potocznie męską menopauzą. U pacjentów dochodzi do spadku jakości życia związanego  min. ze spadkiem wydzielania testosteronu. Dochodzi do rozwoju różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych i seksualnych.

Do objawów andropauzy zalicza się redukcja masy mięśniowej, przerzedzenie owłosienia płciowego, spadek nastroju, drażliwość, depresja, trudność w koncentracji, kłopoty z pamięcią. Dochodzi również do zwiększenia ryzyka rozwoju osteoporozy i chorób układu krążenia. Pomoc specjalisty endokrynologa lub androloga w utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia u mężczyzn w starszym wieku może okazać się niezbędna. Odpowiednie leczenie i stosowanie się do zaleceń lekarza specjalisty mogą być dla wielu mężczyzn kluczowe w poprawie jakości życia w okresie andropauzy.

22 688 72 82 Umów się na wizytę Jak dojechać?