ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W WSPOMAGANIU PŁODNOŚCI KOBIET

Do naszego zespołu zajmującego się rozrodczością należą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem  w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Umiejętności nabyte w trakcie pracy na akademickich etatach w Katedrze Ginekologii i Położnictwa, Katedrze Endokrynologii i Chorób Metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz w Klinice Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, są gwarantem fachowej opieki lekarskiej.

Dr n. med. Ireneusz Salata

Dr n. med. Ireneusz Salata

Specjalista: Andrologia Endokrynologia Endokrynologia Ginekologiczna Ginekologia


DIAGNOSTYKA NIEPŁODNOŚCI U KOBIET

Diagnostykę niepłodności powinno się rozpocząć od oceny pary pod względem występowania podobnego problemu w rodzinie, przebytych zabiegów operacyjnych, zebrania szczegółowego wywiadu na temat trybu życia, sposobu odżywiania oraz zaburzeń sfery seksualnej. Następnie powinno się wykonać szereg badań laboratoryjnych i obrazowych u niepłodnej pary. Niepłodność żeńska może być związana z zaburzeniami czynności podwzgórza i przysadki, zmniejszeniem rezerwy jajnikowej, dysfunkcją jajowodów, nieprawidłową budową macicy, obecnością endometriozy. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne badanie genetyczne. Istnieje szereg chorób wynikających z dysfunkcji ludzkich chromosomów utrudniających lub wręcz uniemożliwiających zajście w ciążę.

JAKIE BADANIA NALEŻY WYKONAĆ?

W przypadku wystąpienia czynnika żeńskiego niepłodności w diagnostyce należy zwrócić uwagę na ultrasonograficzną ocenę morfologii macicy i jajników. Bardzo istotna dla tego problemu jest również ocena drożności jajowodów. W badaniach laboratoryjnych niezbędna staje się ocena czynności osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Oznacza się stężenia prolaktyny, LH, FSH i estradiolu. Wskazane jest również wykluczenie zaburzeń czynności tarczycy oraz zaburzeń metabolicznych (ocena gospodarki węglowodanowej i lipidowej).

PRZEBIEG LECZENIA

W leczeniu niepłodności niezwykle ważna jest współpraca pacjentów z lekarzami. Szczegółowe zebranie wywiadu, zwrócenie uwagi na czynniki wpływające negatywnie na płodność, zrozumienie istoty problemu oraz stosowanie się do zaleceń lekarskich są elementami kluczowymi w osiągnięciu sukcesu. W części przypadków kobietom po zastosowaniu odpowiednich wskazówek od lekarza udaje się zajść w ciążę nie stosując preparatów farmakologicznych czy technik wspomaganego rozrodu.

Jedną z podstawowych metod leczenia niepłodności jest farmakologiczna indukcja owulacji. W tej metodzie pacjentka przez określoną ilość dni swojego cyklu miesięcznego przyjmuje odpowiednie preparaty hormonalne w celu wywołania owulacji.

W przypadku braku skuteczności zostaje zapłodnienie pozaustrojowe zwane również In Vitro. Zabieg ten polega pobraniu komórki jajowej od pacjentki, a następnie zapłodnienia jej nasieniem partnera w warunkach laboratoryjnych. Uzyskany w tym procesie zarodek przenosi się do macicy.

Niepłodność jest problemem niezwykle obciążającym psychicznie pary bezskutecznie starające się o potomstwo. Należy pamiętać, że dzisiejsza wiedza medyczna może pomóc wielu parom w jego rozwiązaniu. Wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny jest w tym przypadku niezbędny.

22 688 72 82 Umów się na wizytę Jak dojechać?