ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W WSPOMAGANIU PŁODNOŚCI MĘŻCZYZN

Zespół lekarzy przyjmujących w Warszawskiej Przychodni Endokrynologicznej  składa się z uznanych specjalistów, wykładowców akademickich i klinicystów z bogatym dorobkiem naukowym i wieloletnim stażem nabytym w najlepszych ośrodkach endokrynologicznych w kraju.

Nasi specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie w leczeniu niepłodności mężczyzn jaki i dysponują szerokim wachlarzem badań pomocnych  w rozpoznawaniu przyczyn niepłodności męskiej takich jak: analiza nasienia czy badanie poziomu męskich hormonów płciowych. Wizyta u specjalisty nie powinna być sprawą wstydliwą. Obecnie zanikają pewnego rodzaju stereotypy i strach przed lekarzem. W przypadku długich, bezskutecznych prób starania się o potomstwo, należy zasięgnąć opinii odpowiedniego specjalisty.

Do naszego zespołu należą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem  w leczeniu niepłodności. Umiejętności nabyte w trakcie pracy na akademickich etatach w Katedrze Ginekologii i Położnictwa, Katedrze Endokrynologii i Chorób Metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz w Klinice Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, są gwarantem fachowej opieki lekarskiej.

Dr n. med. Ireneusz Salata

Dr n. med. Ireneusz Salata

Specjalista: Andrologia Endokrynologia Endokrynologia Ginekologiczna Ginekologia


PRZYCZYNY NIEPŁODNOŚCI MĘŻCZYZN

W dzisiejszych czasach narastającym problemem staje się niepłodność u mężczyzn wynikająca min. ze zmiany trybu życia. Problemy z płodnością stały się swego rodzaju chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Mężczyźni w pracy są coraz bardziej zestresowani i przemęczeni. Po dniu za biurkiem często wracamy do domu i również spędzamy czas na kanapie, coraz mniej w naszym życiu dobroczynnego dla jakości nasienia ruchu. Kolejnym problemem jest nieprawidłowe odżywianie, dieta bogata w tłuszcze i cukry proste. Nie pomagają również używki: palenia tytoniu oraz nadmierne spożycie alkoholu. Żyjemy w zatłoczonych miastach, borykamy się z problemem spalin i smogu, a  zanieczyszczenie środowiska może również negatywnie wpływać na jakość nasienia. Dodatkowym problem są trudności w utrzymaniu regularnych stosunków seksualnych przez mężczyzn. W tej grupie schorzeń najczęściej występują zaburzenia erekcji. Część leków może również powodować różnego rodzaju dysfunkcje seksualne. Zalicza się do nich preparaty stosowane w chorobach układu krążenia, chorobach psychicznych i neurologicznych, leki hormonalne czy leki stosowane w chorobach przewodu pokarmowego.

DIAGNOSTYKA NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Diagnostykę niepłodności powinno się rozpocząć od oceny pary pod względem występowania podobnego problemu w rodzinie, przebytych zabiegów operacyjnych, zebrania szczegółowego wywiadu na temat trybu życia, sposobu odżywania oraz zaburzeń sfery seksualnej. Następnie powinno się wykonać szereg badań laboratoryjnych i obrazowych u niepłodnej pary.

JAKIE NALEŻY WYKONAĆ BADANIA?

Ocena czynnika męskiego w diagnostyce niepłodności składa się przede wszystkim z analizy nasienia. Należy pamiętać, iż jego parametry mogą, nawet u mężczyzn płodnych, znacznie różnić się w czasie, a nawet wykazywać zmiany sezonowe, zależne od pory roku. Nasienie poddane jest analizie pod względem jego objętości, konsystencji, całkowitej liczby ruchomych plemników i poziomu ich ruchliwości. Wykonuje się również pośredni test immunologiczny. Należy również wykonać badania hormonalne oceniając oś podwzgórze-przysadka-jądra. Oznaczyć stężenia testosteronu, LH, FSH, prolaktyny oraz TSH. Czasem niezbędna jest również ocena i badanie materiału genetycznego mężczyzny na obecność pewnych chorób czy nieprawidłowości chromosomalnych. Wskazana jest również ocena profilu lipidowego pacjentów oraz stanu gospodarki węglowodanowej.

LECZENIE NIEPŁODNOŚCI MĘSKIEJ

Do zastosowania prawidłowego leczenia niezbędne jest poznanie przyczyny niepłodności męskiej. W zaburzeniach wzwodu stosuje się inhibitory fosfodiesterazy 5. W części przypadków konieczna jest również pomoc seksuologów. W celu poprawy jakości nasienia najważniejsza jest zmiana trybu życia, zwiększenie aktywności fizycznej, odpowiednia dieta oraz unikanie używek. W farmakoterapii stosuje się leki stymulujące produkcję plemników (spermatogenezę). Terapię należy stosować co najmniej przez jeden cykl spermatogenezy.

KIEDY WARTO ZASIĘGNĄĆ RADY ANDROLOGA?

Pomocy u lekarza powinniśmy szukać w przypadku trudności  z poczęciem dziecka. Jeśli wcześniej szukaliśmy pomocy u innego specjalisty, warto zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań. Niekiedy konieczna jest dogłębna analiza problemu mężczyzny sięgająca kilka lat wstecz. Obowiązkowe jest również niezwykle staranne zebranie wywiadu w celu znalezienia prawdopodobnej przyczyny trudności w spłodzeniu potomka.

22 688 72 82 Umów się na wizytę Jak dojechać?