ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W PROWADZENIU CIĄŻY

Do naszego zespołu zajmującego się prowadzeniem ciąży należą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem . Umiejętności nabyte w trakcie pracy na akademickich etatach w Katedrze Ginekologii i Położnictwa, Katedrze Endokrynologii i Chorób Metabolicznych oraz w Klinice Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, są gwarantem fachowej opieki lekarskiej.

Dr Agnieszka Greloch

Dr Agnieszka Greloch

Specjalista: Endokrynologia Endokrynologia Ginekologiczna Ginekologia Ginekologia i położnictwo


PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ

Wizytę u ginekologa powinno się zaplanować jeszcze przed podjęciem prób zajścia w ciążę. Uwagi i wskazówki specjalisty często pomogą nam w skutecznym poczęciu dziecka. Możemy dzięki temu uniknąć niepotrzebnych nerwów czy frustracji z powodu nieudanych prób. Ginekolog rozwieje również wszelkie wątpliwości i odpowie na pytanie związane z czekającą ciążą. Nie możemy również zapominać o niezbędnej suplementacji odpowiednich preparatów takich jak: kwas foliowy, witamina D czy kwasy omega-3. Warto również oznaczyć poziomy hormonów tarczycy i włączyć ich suplementację jeśli jest to konieczne. Specjalista może również wykonać badanie USG oceniając gotowość narządu rodnego do ciąży. Przed planowaniem dziecka powinniśmy również wykonać testy diagnostyczne na obecność wirusów HIV, CMV, WZW typu B, wirusem opryszczki i ospy wietrznej jak i wykluczyć zakażenie toksoplazmozą, różyczką czy kiłą.

PROWADZENIE CIĄŻY

Po zajściu w ciążę powinniśmy regularnie przychodzić do ginekologa w celu monitorowania rozwoju płodu. W tym okresie powinniśmy wykonywać, wedle zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego co najmniej trzy badania USG:

  • Coraz częściej wykonuje się badanie USG płodu przed 10 tygodniem ciąży. Nie jest ono obowiązkowe jednak pozwala nam odpowiedzieć na bardzo ważne pytania związane z przebiegiem wczesnej ciąży. Pozwala min. na sprawdzenie czy ciąża znajduje się w jamie macicy, uwidacznia się liczbę zarodków oraz ocenę przygotowania macicy do ciąży.
  • Pierwsze obowiązkowe badanie wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży pozwalające wstępnie ocenić stopień rozwoju narządów płodu, jego anatomię oraz oszacować wiek ciążowy. W tym czasie ginekolog ocenia również szansę na wystąpienie wad wrodzonych płodu.
  • Drugie między 18 a 22 tygodniem ciąży w trakcie którego specjalista jest w stanie szczegółowo ocenić anatomię płodu pod kątem wystąpienia wad wrodzonych oraz obliczyć jego masę.
  • Ostatnie, trzecie obowiązkowe badanie między 28 a 32 tygodniem ciąży. Badanie to wykonuje się celem oceny rozwoju płodu oraz jego położenia w macicy.

Ginekolog nie tylko powinien czuwać nad prawidłowym przebiegiem ciąży ale powinien nam również doradzić w zakresie wyboru miejsca i rodzaju porodu, tłumacząc m.in. wady i zalety rozwiązania ciąży cięciem cesarskim.

22 688 72 82 Umów się na wizytę Jak dojechać?