ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W ZABURZENIACH WZRASTANIA I DOJRZEWANIA U DZIECI

Do naszego zespołu należą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem  w leczeniu zaburzeń wzrastania i dojrzewania u dzieci i młodzieży. Umiejętności nabyte w trakcie pracy na akademickich etatach w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w będącym wiodącymi ośrodkami leczenia chorób wewnętrznego wydzielania w Polsce, są gwarantem fachowej opieki lekarskiej.

Dr n. med. Agnieszka Lecka-Ambroziak

Dr n. med. Agnieszka Lecka-Ambroziak

Specjalista: Endokrynologia dziecięca Pediatria


ZABURZENIA WZRASTANIA U DZIECI

Najbardziej rozpowszechnionymi schorzeniami endokrynologicznymi u dzieci są zaburzenia wzrastania w postaci niskorosłości lub nadmiernego wzrostu, oraz przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe. Spośród wyżej wymienionych chorób najczęściej występuje niskorosłość. Może być ona uwarunkowana genetycznie, jak i również mogą ją powodować przebyte wcześniej lub współistniejące choroby przewlekłe (choroba Leśniowskiego-Crhona, przewlekłe choroby nerek), nietolerancja pokarmowa (w tym celiakia), alergie, zaburzenia metaboliczne czy choroby pasożytnicze. Zdecydowana większość niskich dzieci ma również niskich rodziców. Ich wzrost mieść się w granicach normy, zgodnie ze średnim wzrostem rodziców. Nie bez znaczenia dla prawidłowego wzrastania jest również niewłaściwa dieta naszych pociech. Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy w rodzinie nie występują dziedziczne zaburzenia wzrastania.

Niski wzrost naszych dzieci zawsze wymaga dogłębnej analizy problemu, wykluczenia możliwych przyczyn choroby i wykonania odpowiednich badań diagnostycznych. Zdarza się, iż konieczne jest oznaczenie poziomu hormonów, w tym hormonu wzrostu, hormonów tarczycy i hormonów gonadowych, których nieprawidłowe stężenia również mogą powodować niski wzrost u dzieci. W części przypadków zaburzenia wzrastania są spowodowane obecnością różnego rodzaju nieprawidłowościami  genowymi czy aberracjami chromosomowych naszych dzieci i są związane z trudno rozpoznawalnymi chorobami. Schorzenia te nie zawsze są widoczne od urodzenia i ujawniają się dopiero wraz z wiekiem.

Niezwykle ważna jest odpowiednia, szybka ocena problemu oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia dzięki czemu, zwiększamy szansę na uzyskanie przez dziecka prawidłowego wzrostu w wieku dorosłym.

ZABURZENIA DOJRZEWANIA U DZIECI I MŁODZIERZY

Kolejnym problemem z którym powinniśmy zgłosić się do endokrynologa dziecięcego są nieprawidłowości w dojrzewaniu płciowym naszych dzieci. Przedwczesne pokwitanie może być związane z zbyt wczesną aktywacją osi podwzgórzowo-przysadkowo-gonadalnej lub może wynikać z nadmiaru steroidów płciowych. Rozpoznanie problemu jak i decyzja o rozpoczęciu leczenia jest niezwykle istotna nie tylko dla zdrowia naszych dzieci, ale również dla ich prawidłowego rozwoju psychicznego w trudnym okresie pokwitania.

Opóźnione pokwitanie rozpoznaje się w momencie braku cech rozwoju cech płciowych u dziewczynek w wieku 14 lat i 15 lat u chłopców. Przyczyny tego schorzenia są różne i mogą dotyczyć bardzo wielu narządów i układów. Najczęstszą przyczyną jest konstytucjonalne opóźnienie wzrastania i pokwitania występujące rodzinnie.

Przyczyną opóźnionego dojrzewania mogą być jednak również choroby układowe (np. astma, choroba Leśniowskiego-Crhona, anoreksja), choroby osi podwzgórzowo-przysadkowej czy niedoczynność tarczycy. Nie możemy również zapominać o różnego rodzaju aberracjach chromosomowych czy niedoborach niektórych enzymów syntezy hormonów nadnerczowych, wymagających specjalistycznej opieki i dogłębnej diagnostyki.

Pomocy endokrynologa dziecięcego należy szukać w przypadku stwierdzenia przez pediatrę nieprawidłowości w rozwoju dziecka, a w szczególności przy nagłym przyroście wzrostu lub spadku tempa wzrastania. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również w przypadku przyspieszonego lub opóźnionego w porównaniu do rówieśników dojrzewania płciowego albo pojawienia się nadmiernego owłosienia u naszych dzieci. Niezwykle pomocna jest również analiza tempa wzrastania i dojrzewania naszego dziecka w oparciu o siatki centylowe, warto więc przed wizytą u specjalisty przygotować całą posiadaną dokumentację dotyczącą tych problemów.

INNE CHOROBY ENDOKRYNOLOGICZNE U DZIECI I MŁODZIEŻY

Nie możemy również zapominać o chorobach tarczycy u dzieci, a zwłaszcza o narastającym problemie niedoczynności tego gruczołu w społeczeństwie. Choroba ta, rozwijająca się na podłożu autoimmunologicznym, dotyka coraz więcej osób. W przebiegu tego schorzenia dochodzi również do spowolnienia wzrastania i opóźnienia wieku kostnego. Jeśli naszego dziecko ma objawy wskazujące na niedoczynność tarczycy (patrz sekcja choroby tarczycy), to powinniśmy niezwłocznie zwrócić się po pomoc do specjalisty.

22 688 72 82 Umów się na wizytę Jak dojechać?