ZESPÓŁ SPECJALIZUJĄCY SIĘ W ZABURZENIACH WZRASTANIA I DOJRZEWANIA U DZIECI

Do naszego zespołu należą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem  w leczeniu zaburzeń wzrastania i dojrzewania u dzieci i młodzieży. Umiejętności nabyte w trakcie pracy na akademickich etatach w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w będącym wiodącymi ośrodkami leczenia chorób wewnętrznego wydzielania w Polsce, są gwarantem fachowej opieki lekarskiej.

Dr Agnieszka Lecka-Ambroziak

Dr Agnieszka Lecka-Ambroziak

Specjalista: Endokrynologia dziecięca Pediatria

Profil lekarza
Prof. nadzw. dr hab n med. Mieczysław Szalecki

Prof. nadzw. dr hab n med. Mieczysław Szalecki

Specjalista: Diabetologia dziecięca Endokrynologia dziecięca Pediatria

Profil lekarza

Umów się na wizytę

ZABURZENIA WZRASTANIA U DZIECI

Najbardziej rozpowszechnionymi schorzeniami endokrynologicznymi u dzieci są zaburzenia wzrastania w postaci niskorosłości lub nadmiernego wzrostu, oraz przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe. Spośród wyżej wymienionych chorób najczęściej występuje niskorosłość. Może być ona uwarunkowana genetycznie, jak i również mogą ją powodować przebyte wcześniej lub współistniejące choroby przewlekłe (choroba Leśniowskiego-Crhona, przewlekłe choroby nerek), nietolerancja pokarmowa (w tym celiakia), alergie, zaburzenia metaboliczne czy choroby pasożytnicze. Zdecydowana większość niskich dzieci ma również niskich rodziców. Ich wzrost mieść się w granicach normy, zgodnie ze średnim wzrostem rodziców. Nie bez znaczenia dla prawidłowego wzrastania jest również niewłaściwa dieta naszych pociech. Dodatkowo należy zwrócić uwagę czy w rodzinie nie występują dziedziczne zaburzenia wzrastania.

Niski wzrost naszych dzieci zawsze wymaga dogłębnej analizy problemu, wykluczenia możliwych przyczyn choroby i wykonania odpowiednich badań diagnostycznych. Zdarza się, iż konieczne jest oznaczenie poziomu hormonów, w tym hormonu wzrostu, hormonów tarczycy i hormonów gonadowych, których nieprawidłowe stężenia również mogą powodować niski wzrost u dzieci. W części przypadków zaburzenia wzrastania są spowodowane obecnością różnego rodzaju nieprawidłowościami  genowymi czy aberracjami chromosomowych naszych dzieci i są związane z trudno rozpoznawalnymi chorobami. Schorzenia te nie zawsze są widoczne od urodzenia i ujawniają się dopiero wraz z wiekiem.

Niezwykle ważna jest odpowiednia, szybka ocena problemu oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia dzięki czemu, zwiększamy szansę na uzyskanie przez dziecka prawidłowego wzrostu w wieku dorosłym.

ZABURZENIA DOJRZEWANIA U DZIECI I MŁODZIERZY

Kolejnym problemem z którym powinniśmy zgłosić się do endokrynologa dziecięcego są nieprawidłowości w dojrzewaniu płciowym naszych dzieci. Przedwczesne pokwitanie może być związane z zbyt wczesną aktywacją osi podwzgórzowo-przysadkowo-gonadalnej lub może wynikać z nadmiaru steroidów płciowych. Rozpoznanie problemu jak i decyzja o rozpoczęciu leczenia jest niezwykle istotna nie tylko dla zdrowia naszych dzieci, ale również dla ich prawidłowego rozwoju psychicznego w trudnym okresie pokwitania.

Opóźnione pokwitanie rozpoznaje się w momencie braku cech rozwoju cech płciowych u dziewczynek w wieku 14 lat i 15 lat u chłopców. Przyczyny tego schorzenia są różne i mogą dotyczyć bardzo wielu narządów i układów. Najczęstszą przyczyną jest konstytucjonalne opóźnienie wzrastania i pokwitania występujące rodzinnie.

Przyczyną opóźnionego dojrzewania mogą być jednak również choroby układowe (np. astma, choroba Leśniowskiego-Crhona, anoreksja), choroby osi podwzgórzowo-przysadkowej czy niedoczynność tarczycy. Nie możemy również zapominać o różnego rodzaju aberracjach chromosomowych czy niedoborach niektórych enzymów syntezy hormonów nadnerczowych, wymagających specjalistycznej opieki i dogłębnej diagnostyki.

Pomocy endokrynologa dziecięcego należy szukać w przypadku stwierdzenia przez pediatrę nieprawidłowości w rozwoju dziecka, a w szczególności przy nagłym przyroście wzrostu lub spadku tempa wzrastania. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić również w przypadku przyspieszonego lub opóźnionego w porównaniu do rówieśników dojrzewania płciowego albo pojawienia się nadmiernego owłosienia u naszych dzieci. Niezwykle pomocna jest również analiza tempa wzrastania i dojrzewania naszego dziecka w oparciu o siatki centylowe, warto więc przed wizytą u specjalisty przygotować całą posiadaną dokumentację dotyczącą tych problemów.

INNE CHOROBY ENDOKRYNOLOGICZNE U DZIECI I MŁODZIEŻY

Nie możemy również zapominać o chorobach tarczycy u dzieci, a zwłaszcza o narastającym problemie niedoczynności tego gruczołu w społeczeństwie. Choroba ta, rozwijająca się na podłożu autoimmunologicznym, dotyka coraz więcej osób. W przebiegu tego schorzenia dochodzi również do spowolnienia wzrastania i opóźnienia wieku kostnego. Jeśli naszego dziecko ma objawy wskazujące na niedoczynność tarczycy (patrz sekcja choroby tarczycy), to powinniśmy niezwłocznie zwrócić się po pomoc do specjalisty.

790 751 466 info@wpe.med.pl Jak dojechać?