Endokrynologia

CZYM ZAJMUJE SIĘ ENDOKRYNOLOG?

Endokrynologia to nauka o chorobach gruczołów dokrewnych. Zajmuje się ona m.in. diagnostyką i leczeniem chorób przysadki, tarczycy, przytarczyc, trzustki, nadnerczy i gonad (jajniki i jądra). W kręgu jej zainteresowań są także zaburzenia wzrastania i dojrzewania u dzieci, choroby przemiany materii z otyłością i cukrzycą włącznie, osteoporoza oraz menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn. Szczególne znaczenie ma również opieka endokrynologa u kobiet planujących ciążę i podczas całego jej przebiegu z uwagi na prawidłowy rozwój płodu uwarunkowany odpowiednim stężeniem hormonów tarczycowych we krwi matki.

JAKIE SCHORZENIA ENDOKRYNOLOGICZNE SĄ NAJBARDZIEJ POWSZECHNE?

Choroby układu wewnętrznego wydzielania mogą dotyczyć każdego z nas. Do endokrynologa najczęściej zgłaszają się pacjenci z chorobami tarczycy, pośród których dominuje niedoczynność tego narządu. Niedoczynność tarczycy na podłożu autoimmunologicznym nosi nazwę choroby Hashimoto. Dużo bardziej niebezpiecznym stanem jest nadczynność tarczycy. Do najczęściej spotykanej formy tej choroby należy choroba Gravesa-Basedowa. U blisko połowy kobiet w badaniu USG tarczycy rozpoznaje się zmiany guzkowe tego narządu, cześć z nich wymaga szerszej diagnostyki z biopsją cienkoigłową włącznie.

Nieprawidłowy obraz przysadki mózgowej można ujawnić w co siódmym badaniu tomografii komputerowej (TK) lub rezonansu magnetycznego (MR) głowy. Gruczolaki (guzy wydzielające hormony) zlokalizowane w tym narządzie mogą odpowiadać za choroby takie jak akromegalia, choroba Cushinga. Do najczęstszych zaburzeń czynności tego narządu zaliczamy nadmierne wydzielanie prolaktyny (hiperprolaktynemia). Stan ten prowadzi do zaburzeń miesiączkowania, trudności w zajściu w ciążę, spadku libido czy mlekotoku u mężczyzn.

Guzy nadnerczy ujawnia się w 5% badaniach USG i TK jamy brzusznej, wykonywanych z innego powodu. Zdecydowana większość z nich są to struktury nie dające żadnych objawów klinicznych. Jednak każdy tego typu przypadek należy skonsultować ze specjalistą w celu wykluczenia groźnych dla naszego zdrowia chorób.

Przyjmuje się również, że około połowa kobiet po menopauzie ma obniżoną gęstość mineralną kości. Z biegiem lat stan może przerodzić się w groźną dla życia chorobę – osteoporozę. Liczne powikłania tego schorzenia w postaci złamań szyjki kości udowej czy patologicznych złamań kręgów znacząco pogarszają jakość życia i skracają jego czas. Konieczne jest zatem monitorowanie stanu kośćca u pacjentek po menopauzie.

Wszystkimi wyżej wymienionymi pacjentami zajmujemy się w  Warszawskiej Przychodni Endokrynologicznej

KIEDY WARTO ZASIĘGNĄĆ RADY ENDOKRYNOLOGA?

Porady endokrynologa należy zasięgnąć w przypadku stwierdzonych nieprawidłowych stężeń hormonów tarczycy (TSH, fT3 i fT4), wzmożonego lub osłabionego napędu psychoruchowego, nadmiernej potliwości lub suchości skóry, przewlekłych zaparć lub biegunek, uczucia kołatania serca, zmian masy ciała, drżenia rąk, wytrzeszczu, zaburzeń miesiączkowania, łamliwości i wypadania włosów, uczucia przewlekłego zmęczenia, spadku nastroju.

Do endokrynologa możemy również zwrócić się w przypadku zaburzeń miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, nadmiernemu owłosieniu u kobiet, otyłości.

Należy również szukać pomocy specjalisty w przypadku powiększenia dłoni i stóp, zmiany rysów twarzy, pogrubienia głosu, wzmożonej potliwości, chrapania podczas snu.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
22 688 72 82 Umów się na wizytę Jak dojechać?